A A A


Lokaty strukturyzowane - mechanizm działania i opłacalność.lokaty strukturyzowane
Lokata strukturyzowana to połączenie standardowej lokaty bankowej połączonej z dodatkowym instrumentem finansowym, którym jest zazwyczaj koszyk akcji, indeks giełdowy, lub określony towar notowanych na giełdach na świecie (złoto, ropa, towary rolne).


Pierwsza część pieniędzy inwestowana jest w obligacje lub lokaty bankowe wytwarzające stabilny zysk a pozostała – ok 20-15 procent w bardziej ryzykowne instrumenty finansowe opisany powyżej. Najczęściej inwestor ma zapewniony udział w zyskach na poziomie od 70-85 procent. Dokładny zysk jest obliczany według indywidualnych zasad stosowanych do rozliczenia zysku (średnia arytmetyczna lub wzór matematyczny).


Czas trwania takiej lokaty to od 24 do 48 miesięcy. Inwestor ma możliwość zakończenia inwestycji przed czasem (co nie zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami) lub poczekać do końca trwania lokaty (tzw. terminu zapadalności). Warto dodać, że w niektórych lokatach inwestor ma gwarancje zwrotu 100% wpłaconego kapitału.


Lokaty strukturyzowane są atrakcyjne dla osób pragnących połączyć stabilne, bezpieczeństwo oraz ponadprzeciętny udział w zyskach sięgający nawet kilkudziesięciu procent w ciągu kilku lat. Dodatkowo inwestor ma możliwość zainwestowania w dosyć trudno dostępne instrumenty np. akcje firm z jednego sektora lub akcje amerykańskich spółek technologicznych. (np. Microsoft, Apple, IBM) lub medycznych. Bank sam dobiera opłacalne dla inwestycji spółki – inwestor nie musi więc śledzić i wybierać akcji – tak jak to by miało miejsce, gdyby inwestował samodzielnie (zakładając, że ma kapitał i możliwości techniczne aby rozpocząć inwestycję).


Ponieważ instytucje finansowe oferujące lokaty strukturyzowane mają większe możliwości inwestowania niż osoba indywidualna, możliwe jest otwarcie inwestycji już od kwoty 1000 zł. Lokata strukturyzowana pozwala zatem zainwestować pieniądze w aktywa atrakcyjne pod względem stopy zwrotu ale nie naraża Twojej inwestycji w takim stopniu jak samodzielne obracanie przez Ciebie akcjami czy pozycjami na rynku Forex.


Dla osób lubiących znać orientacyjną wartość inwestycji dodatkowym atutem jest również dostęp online przez internet do notowań instrumentu na stronach banku. Inwestor sam widzi ile wzrosła wartość jego lokaty w czasie.


Lokaty strukturyzowane emitowane są w tzw subskrypcjach kilka razy do roku (aby rozpocząć inwestycje w określone aktywa należy śledzić datę jej rozpoczęcia i zakończenia).
Zobacz również nasz przewodnik: Jak uzyskać kredyt mieszkaniowy?
Jak działa i pracuje Dobry doradca finansowy
Zobacz również


Apartamenty w Polsce i na świecie. Jak obecnie wygląda rynek komfortowych nieruchomości?


Finansowanie nieruchomości i projektów inwestycyjnych. Nasz nowy dział Kredyty Wrocław.

Najnowsze zmiany indeksów giełdowych i walut znajdziesz w dziale Notowania