A A A
nowe mieszkania wrocław

Wrocławskie mieszkania - co kupują klienci?

Rynek nieruchomości we Wrocławiu jest bardzo dynamiczny i ciągle się zmienia. W mieście powstaje bardzo dużo inwestycji deweloperskich. Również na rynku wtórnym pojawia się wiele mieszkań na sprzedaż - zarówno do codziennego użytku jak i pod wynajem (są to nieruchomości z najkorzystniejszym wskaźnikiem cena/ metr).

Dzielnicami, które klienci bardzo chętnie wybierają do mieszkania są dzielnice: Krzyki, Śródmieście, Stare Miasto (szczególnie wśród obcokrajowców). Dla młodych osób szczególnie atrakcyjne są mieszkania z rynku wtórnego – mają korzystny wskaźnik cena/metr i są położone bardzo blisko centrum miasta, terenów rekreacyjnych, z dobrym, szybkim dojazdem do uczelni i do pracy.


Wymagający klienci zainteresowani są komfortowo wykończonymi apartamentami w centrum miasta i usytuowanych kameralnych osiedlach. Choć takich ofert jest całkiem sporo – nie wszystkie są publikowane w Internecie (tak jak oferty z rynku komercyjnego). Dużym zainteresowaniem cieszą się również domy poniemieckie – ulokowane w prestiżowych dzielnicach (Zalesie, Borek, Biskupin,Grabiszynek). Domy te posiadają bardzo korzystny układ pomieszczeń oraz bardzo duże działki przynależne do nieruchomości.


Wśród młodych osób popularne są również mieszkania w kamienicach. Duże, wysokie nierzadko nawet na 3,8 m wnętrza, wysokie okiennice i bogate możliwości aranżacji wnętrza. Na wrocławskim rynku nieruchomości bardzo dużą grupę klientów stanowią klienci zamiejscowi oraz obcokrajowcy (najczęściej kupujący najbardziej prestiżowe nieruchomości z dużymi tarasami i widokiem panoramicznym na miasto).


Rynek nieruchomości w 2013 i 2014 roku

W 2013 roku na lokalnym rynku widać było wyraźne odbicie (poza I kwartałem), dużym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania dwu pokojowe w nowym budownictwie oraz rozkładowe mieszkania trzy-pokojowe. Ożywienie wyraźne było również wśród klientów zainteresowanym zakupem mieszkań pod wynajem. Największa ilość kupujących uaktywniła się w ostatnim kwartale aby zdążyć przed nadchodzącymi regulacjami w prawie bankowym. Jak podaje NBP: w swoim opracowaniu: ceny mieszkań ustabilizowały się (wyjątkiem była Warszawa, gdzie ceny mieszkań wzrosły drugi kwartał z rzędu).


Co ciekawe wyżej wymienione zmiany nie spowodowały spadku ilości osób poszukujących mieszkania (większe znaczenie miały regulacja S i regulacja T). Bardzo często osoby przeprowadzają transakcje wiązane: sprzedają nieruchomość aby kupić inną, lub dobierają kredyt gotówkowy aby uzyskać brakujące środki. Nie jest więc prawdziwe stwierdzenie, że kolejne podwyższenie progu wkładu własnego będzie drastycznie zmniejszać liczbę kupujących tym bardziej, że w bankach już dziś trzeba mieć przynajmniej 20% wkładu własnego aby uzyskać atrakcyjne warunki kredytowania. W 2014 roku prognozowany jest wzrost cen transakcyjnych mieszkań.


W 2014 roku klienci bardzo chętnie korzystali z programu „mieszkanie dla młodych” oraz nabywali nieruchomości w nowym budownictwie. Coraz większa ilość klientów interesuje się również tematyką inwestowania w nieruchomości oraz zarządzania najmem. Nadal spadające ceny zachęciły klientów do zakupów zarówno na rynku pierwotnym (gdzie często brakuje gotowych mieszkań do odbioru), jak i wtórnym. Coraz większa ilość klientów korzysta również z doradców finansowych przed zakupem mieszkania, co pozwala im zaoszczędzić czas i pieniądze. Wrocławskie nieruchomości nadal przyciągają klientów zagranicznych.


Wśród nich szczególnym zainteresowaniem cieszą się mieszkania zlokalizowane blisko pl.Grunwaldzkiego oraz Rynku (apartamentowce i kamienice). Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się również mieszkania pod wynajem. We Wrocławiu jest to szczególnie korzystna forma lokowania kapitału gdyż co szósty mieszkaniec miasta jest studentem, a zagraniczne firmy ściągają do miasta coraz większą ilość specjalistów z Polski i zagranicy.


Wybierając dla siebie nieruchomości we Wrocławiu warto skorzystać ze sprawdzonej firmy zajmującej się obrotem nieruchomościami – dzięki gruntownej znajomości rynku agenci doradzają korzystne dla klienta lokalizacje i rodzaje mieszkań. Dobra agencja nieruchomości współpracuje ze sprawdzonym pośrednikiem kredytowym oraz kancelarią notarialną, co umożliwia jej przeprowadzenie transakcji kupna nawet w ciągu 5 tygodni (przy założeniu że źródłem finansowania jest kredyt).


Zapraszamy Państwa do kontaktu z naszą firmą i składania zapytań poprzez dział Kontakt