Prowizja pośrednika nieruchomości – kto powinien ją płacić?

Temat interesujacy pod każdą szerokością geograficzną i wzbudzający dużo emocji wśród klientów agencji nieruchomości. Poniżej opisujemy sposoby płatności i ustanawiania prowizji na rynku nieruchomości.


Prowizje pośrednika w obrocie nieruchomościami - kto płaci? Jak jest wartość prowizji pośrednika w nieruchomościach? Zazwyczaj jest to kwota pomiędzy 1,85-3,0 procent brutto w zależności od ceny i rodzaju nieruchomości. Wartość prowizji pośrednika nieruchomości uzależniona jest od nakładu pracy, rodzaju nieruchomości oraz szybkości z jaką ma zostać wykonane zlecenie sprzedaży/kupna. Obecnie pojawiło się wiele modeli wpółpracy które opiszemy dla Was poniżej:


Sprzedaż nieruchomości.O czym pamiętać podpisując umowę pośrednictwa w nieruchomościach?

Podpisując umowę z pośrednikiem sprawdź czy zawierasz tzw umowę otwartą (czyli możesz również samodzielnie sprzedawać nieruchomość) lub umowę na wyłączność (wszystkie czynności organizuje pośrednik i reprezentuje Cię przed kupującymi). Jeśli zależy Ci na umowie na wyłączność – zawsze współpracuj z doświadczonymi pośrednikami. Firmy z dużym doświadczeniem na rynku szybciej sprzedają nieruchomości, gdyż mają dużą bazę klientów kupujących za gotówkę oraz lepiej opracowany marketing nieruchomości.


0% prowizji -czy na pewno?

Jeśli jesteś osobą sprzedającą warto umówić się z pośrednikiem na jedną wyrażoną kwotowo prowizję (ułatwia to negocjacje z potencjalnym kupującym ). Jeśli planujesz zakup nieruchomości również możesz umówić się z agencją na stałą kwotę płatną od realizacji zlecenia lub po wykonaniu określonych wcześniej czynności.


Na rynku możesz spotkać się również z ofertami 0% prowizji. Wyrażenie kupujący nie płaci prowizji nie jest jednak do końca prawdziwe z dwóch względów.

Po pierwsze nigdy nie wiesz jaka dokładnie prowizja może zostać doliczona przez agencję do ceny nieruchomości, którą kupujesz (może dojść do sytuacji kiedy np. oferta 0% prowizji w agencji kosztuje 315 000 zł a właściciel jdnocześnie ogłasza nieruchomość za 290 000 zł .) Co z tego, że agenci nie pobiorą od Ciebie prowizji, kiedy sprzedadzą Ci nieruchomość 20 000 zł drożej, niż ogłaszał ofertowo właściciel?


Po drugie nie możesz oczekiwać, że agent za darmo przeprowadzi dla Ciebie transakcje sprzedaży dowolnej oferty (innej niż ta ogłaszana za 0%)- prawdopodobnie będzie chciał sprzedać tylko to co ma swojej ofercie (a nie tą nieruchomość, na której Ci najbardziej zależy). Dlaczego? Bo sprzedającego reprezentuje inny agent, z którym ma on ustaloną prowizję, a jeśli od Ciebie nie pobiera prowizji to na tym nic nie zarobi.


Pamiętaj! Nie ma firm które pracują za darmo. Najtańsze rozwiązania nie zawsze dobrze sprawdzają się w biznesie gdzie w grę wchodzą kilkuset tysięczne sumy i gdzie handluje się (dosłownie) majątkiem życia. Jeśli ktoś proponuje Ci przy transakcji za 0% sprawdź szczegółowo z czego to wynika. Nieruchomości to biznes oparty na szczegółach i nie ma nic dziwnego w tym że chcesz aby wszystko było czytelne i przejrzyste.
Wyjątkiem jest tutaj rynek pierwotny. Nawet jeśli oglądasz mieszkanie od dewelopera przez agencję prowizję za sprzedaż pokrywa w tym momencie deweloper.


0% prowizji od sprzedającego nieruchomość jak to działa?

Pozornie atrakcyjne rozwiązanie które zostało trafnie opisane swojego czasu przez jeden z największych w Polsce portali ogłoszeniowych. W tym modelu prowizja jest przerzucana na kupującego (nawet 3% i wyżej) co oznacza, że często ma on do zapłaty sumarycznie 5% wartości nieruchomości przy transakcji (dochodzi jeszcze 2% podatek na rynku wtórnym).

Kolosalne koszty bo przy średniej klasie mieszkania w nowym budownictwie (400 000 zł) łącznie wyniosą ponad 20 000 zł(!).

Pośrednik, który ogłasza nieruchomość w ten sposób nie współpracuje praktycznie z innymi agencjami które mają klientów zainteresowanych jego ofertą, bo analogicznie jak powyżej nic nie zarobiłby na transakcji.

Reprezentowanie przez pośrednika nieruchomości obydu stron transakcji.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z doświadczonym biurem nieruchomości na rynku i ustalenie prowizji za realizacje transakcji (najlepiej od razu na umowie pośrednictwa). Powyższe ustalenia mogą dotyczyć zarówno sprzedaży mieszkania jak i poszukiwań nieruchomości w wybranym framgencie rynku.


Klient ma świadomość za co pośrednik pobiera pieniądze, jaki jest jego zakres obowiązków, kiedy następuje płatność oraz z czego wynika prowizja. W każdym mieście znajdzisze dobre biuro z którym możesz nawiązać długofalową współpracę. Przy wyborze dobrej agencji nieruchomości warto również kierować się osobistymi referencjami.


Zawsze wiesz na co możesz liczyć ze strony firmy i łatwiej policzysz koszty potencjalnej transakcji kiedy znajdziesz wymarzoną nieruchomość (a o to w całym biznesie tak naprawdę chodzi).


Porady:

Jeśli ustalasz prowizję z pośrednikiem za transakcję zawsze rób to na piśmie. Przez podpisaniem umowy uzgodnij z pośrednikiem zakreś obowiązków. Sprawdź również czy rezygnacja ze współpracy z pośrednikiem wiąże się z dodatkowymi opłatami.


Współpraca z biurem nieruchomości


Jeśli zależy Ci na konkretnej współpracy z firmą zajmującą się obrotem nieruchomościami ustal z góry Ustaloną stawkę na umowie pośrednictwa. Zamierzasz sprzedać nieruchomość? Zadzwoń do nas i spytaj o warunki współpracy: Tel. 604-978-704. Na rynku działamy od 2009 roku. Mamy za sobą ponad 200 transakcji na krajowym rynku.

Specjalizujemy się w :
 • 1. Szybkiej sprzedaży nieruchomości w dobrej cenie.
 • 2. Wynajmowaniem mieszkań i domów,
 • 3. Sprzedażą i wynajmem nieruchomości luksusowych.
 • 4. Poszukiwaniem nieruchomości pod dochodowy wynajem.
 • nieruchomości Wrocław


  Zobacz również nasze artykuły: Apartamenty w Polsce i na świecie.


  Kontakt:
  Tel bezpośredni do konsultanta: 604-978-704-zadzwoń i umów się na prezentację nieruchomości.