A A A


Inwestowanie w nieruchomościW latach 2008 – 2012 rynek finansowy przeszedł wiele zmian. Po raz pierwszy w historii ekonomii kryzys dotknął aż trzy kontynenty jednocześnie (Ameryka Północna, Europa i Azja).

Upadki banków inwestycyjnych, obniżka ratingu Stanów Zjednoczonych, czy też widmo bankructwa państw sprawiły, wzrost zainteresowania bezpiecznymi formami lokowania pieniędzy. Jak słusznie zauważył Alessio Rastani na swoim blogu Leadingtrader.com :"rynki finansowe pozwalają zarabiać pieniądze zarówno podczas wzrostów jak i spadków. Niestabilna gospodarka wytwarza trendy, które są bardzo wyraźne i pozwalają w efektywny sposób zarabiać pieniądze."

W czasach kryzysu priorytetem nie jest już dywersyfikacja (rozmieszczenie pieniędzy w różne aktywa), ale koncentracja na tych najmniej ryzykownych. Priorytetem dla inwestorów nie jest już jak najwyższa, potencjalnie wysoka stopa zwrotu, ale pewny i stabilny zysk.

Kryzys podważył zaufanie klientów do instytucji finansowych i zmusił ich do bardziej szczegółowego zwracania uwagi na obiecywane stopy zwrotu.

Uwidocznił jednocześnie starą prawdę o ekonomii: "pieniądz nie jest zarabiany, ani tracony - jest przekazywany z jednego źródła do drugiego".

Inwestowanie w nieruchomości nie naraża twego kapitału na gwałtowne spadki tak jak to ma miejsce w przypadku giełdy, funduszy inwestycyjnych lub instrumentów pochodnych.

Pomyśl sam: czy w obecnej sytuacji makroekonomicznej wolałbyś mieć ulokowane 500 000 zł na giełdzie czy w lokalu komercyjnym, na którego wynajmie zarabiasz przynajmniej 4000 zł co miesiąc?

Zakupowane nieruchomości są często wykorzystywane jako zabezpieczenie pod kolejne inwestycje. Są również towarem fizycznym co sprawia, że można je łatwo odsprzedać - samemu lub za pośrednictwem firmy. Są miejscem gdzie zawsze możesz zacząć rozwijać swój biznes lub wynająć je innej firmie, zapewniając sobie stałe i pewne, comiesięczne źródło dochodu.

Dlaczego klienci interesują się inwestowaniem w nieruchomości?


W największym skrócie: jest to jeden z najbezpieczniejszych i najpopularniejszych sposobów inwestowania pieniędzy generujący pasywny dochód. Piękno nieruchomości polega na tym, że generują stały i stabilny dochód dla ich właścicieli zapewniając im regularne miesięczne wpływy i pomagając rozwijać biznes. Otrzymując miesięcznie dochody z wynajmu możesz dowolnie pomnażać kapitał, odkładać na emeryturę lub inwestować pieniądze w inne aktywa co możesz zobaczyć na poniższym schemacie.

inwestowanie w nieruchomości

Obrót i handel nieruchomościami jest również bardzo dochodowym zajęciem przyczyniającym się do pomnażania majątku osób prywatnych i firm. Jest to popularna inwestycja wśród ludzi majętnych i nie ma co się dziwić: dobrze dobrana nieruchomość może generować dochód rzędu 4000$ miesięcznie przy praktycznie zerowym nakładzie pracy.


Inwestowanie w mieszkania pod wynajem.

To najpopularniejszy sposób zarabiania na nieruchomościach. Ze względu na niedobór powierzchni mieszkalnych w Polsce wynajem mieszkań cieszy się dużym zainteresowaniem. Najczęściej najmującymi są studenci, młode osoby po studiach lub osoby oddelegowane do pracy w innych miastach.

Jeśli chcesz zarabiać atrakcyjne pieniądze na wynajmie mieszkań pamiętaj o głównej zasadzie: „mieszkanie pod wynajem to nie miejsce, które ma Ci się podobać, jako miejsce do codziennego zamieszkiwania”.


Najlepiej wynajmują się mieszkania położone w centrach miast: kawalerki i dwa pokoju. Dużym zainteresowaniem cieszą się również mieszkania trzy-pokojowe ulokowane blisko dobrze skomunikowanych miejsc. Jeśli zamierzasz zainwestować w nieruchomość zastanów się najpierw: kto ma być jej potencjalnym odbiorcą? Inaczej dobiera się mieszkania pod obcokrajowców, inaczej pod firmy oraz osoby prywatne. W zależności od grupy docelowej musisz wyszukać nieruchomość o określonym rozkładzie i lokalizacji.


Jeśli najemcą ma być firma lub osoba z zagranicy na dłuższy czas – warto postarać się o przestronne mieszkanie w układzie 1+3 (salon + trzy odrębne sypialnie). Atrakcyjną dla nich lokalizacją są najczęściej dobrze utrzymane osiedla apartamentowców (najlepiej z ochroną i monitoringiem).


W przypadku osób fizycznych i studentów typ budownictwa nie odgrywa dużej roli – liczy się głównie lokalizacja, standard wykończenia oraz wyposażenia mieszkania. W przypadku wynajmu pod studentów inwestowanie w mieszkania w starym budownictwie jest dużo bardziej opłacalne niż w nowoczesne apartamentowce.


Z wynajmem mieszkania łączy się jednak zawsze ryzyko jego częściowego zniszczenia; nigdy nie wiesz w jakim stanie lokator pozostawi po sobie wynajmowaną nieruchomość, dlatego warto przed wynajmem ustalić z najemcą wysokość kaucji na pokrycie szkód, które mogą powstać podczas użytkowania mieszkania. Jeśli Twoja nieruchomość jest ubezpieczona, sprawdź odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku kiedy mieszkanie jest przedmiotem najmu.


Wynajmując nieruchomość osobie fizycznej warto zawczasu wyjaśnić kwestię meldunku – czy jest on konieczny przy podpisaniu umowy z najemcą. Częstym rozwiązaniem stosowanym podczas wynajmów jest również stosowanie tzw. najmu okazjonalnego.


Zyski z wynajmu mieszkań wynoszą od 1200 zł m/c do 12000 zł w przypadku dużych apartamentów wynajmowanych zagranicznym firmom. Do obliczeń dotyczących planowanych przychodów przyjmij dla bezpieczeństwa 11 miesięcy zamiast 12 (właściciel nieruchomości potrzebuje dodatkowego czasu na odświeżenie mieszkania po najemcy oraz wyszukanie następnego po rozwiązanej umowie najmu).


Inwestowanie w nieruchomości wiąże się również z poświęceniem czasu na rozliczanie zysków i opłat związanych z wynajmem dlatego warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na ten temat. Kluczową kwestią jest również zapewnienie ciągłości najmu i zysków z niego, szczególnie wtedy kiedy środki, z których sfinansowano nieruchomość pochodziły z kredytu. Jeśli sam nie masz czasu na dojazdy i zajmowanie się poszukiwaniem najemców – zawsze możesz zlecić to dobrej agencji nieruchomości.Współpraca z pośrednikiem jest szczególnie przydatna, kiedy chcesz mieć dostęp do aktualnych informacji, związanych z lokalnym rynkiem nieruchomości oraz przy poszukiwaniach mieszkań poniżej wartości rynkowej. Jest to ważna kwestia, gdyż bardzo często oferty publikowane w internecie posiadają błędne informacje oraz często są powielane przez inne portale. Pamiętaj, że informacje publikowane na portalach to tylko część aktualnie dostępnej oferty na rynku nieruchomości.


II.Fundusze Inwestycyjne Rynku Nieruchomości.

Zamknięte fundusze rynku nieruchomości emitują tzw certyfikaty inwestycyjne, które są sprzedawane inwestorom indywidualnym. Czas i wartość inwestycji to przynajmniej 12 miesięcy.


III. Inwestowanie w lokale komercyjne.


Przy wyborze lokalu komercyjnego największe znaczenie ma jego lokalizacja i docelowe przeznaczenie. Największą popularnością cieszą się lokale komercyjne położone na parterze usytuowane przy dużych ciągach komunikacyjnych (pieszych lub samochodowych). Przy wyborze lokalu warto od razu ustalić w jaki sposób będzie wykorzystywany – dla własnego użytku lub pod wynajem. Ma to o tyle duże znaczenie, iż w zależności od najemcy lokal będzie musiał spełniać inne wymagania (inne normy obowiązują działalność medyczną a inne lokale gastronomiczne).

Świetnym rozwiązaniem jest inwestycja w parterowe lokale usytuowane na terenie nowo wybudowanych kompleksów mieszkaniowych - w ich okolicach zawsze powstają punkty i firmy usługowe a lokale bardzo szybko zyskują na wartości.

Dobrym pomysłem jest również wynajem dużych apartamentów jako powierzchni biurowych dla firm. Zlokalizowane blisko centrum miasta są naprawdę atrakcyjne dla kancelarii notarialnych, firm doradztwa finansowego lub pracowni architektonicznych (zwłaszcza te ulokowane w kamienicach).Przy wynajmie komercyjnym na dłuższy okres warto zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, którego moc prawna i możliwość późniejszego dochodzenia roszczeń jest o wiele bardziej skuteczna niż zwykłej umowy cywilno prawnej.
Czynsz z wynajmu waha się od 2000 zł + Vat w przypadku małych lokali do 60 tysięcy złotych + VAT w przypadku dużych powierzchni komercyjnych w centrach miast.


Nowym trendem jest również zakup nieruchomości na siedzibę firmy –Przedsiębiorcom często nie opłaca się wynajmować drogich powierzchni płacąc przy tym wysokich czynszów, stąd decyzja o zakupie małych mieszkań lub niewielkich lokali komercyjnych jest dla nich dużo korzystniejsza. Nadwyżki pieniężne wypracowane przez przedsiębiorców często lokowane są w mieszkania i lokale komercyjne, ponieważ stanowią stałe pasywne źródło dodatkowego dochodu.


Prywatna emerytura - nieruchomości pod wynajem?


Coraz częściej nieruchomości wykorzystywane są jako zabezpieczenie przyszłej emerytury. Obecna sytuacja w USA oraz Europie Zachodniej nakręca koniunkturę na zakupy mieszkań i lokali. Nieruchomość może być spłacona z wynajmu, a po upływie okresu kredytowania zawsze wygeneruje dodatkowy przychód rzędu 1500zł - 2500zł co miesiąc (zakładając, że dysponujemy mieszkaniem w dużym mieście). Bardzo często mieszkania są zakupowane w atrakcyjnych lokalizacjach przez rodziców dla dzieci, bo za 15- czy 20 lat i tak ich wartość będzie zupełnie inna niż obecnie.

Plusy i minusy


Jak każda inwestycja nieruchomość jako przedmiot lokowania pieniędzy ma również kilka minusów. Pierwszym z opisywanych jest kapitałochłonność. Zgromadzenie środków na zakup mieszkania lub lokalu wymaga czasu oraz spełnienia określonych wymagań przez banki (zakładając, że ubiegamy się o kredyt).


Kluczowym czynnikiem jest również lokalizacja. W przypadku nieruchomości jest szczególnie ważna, gdyż decyduje o opłacalności inwestycji oraz dla jej atrakcyjności dla naszych potencjalnych klientów. Wybierając dla siebie nieruchomość warto zatem współpracować z osobami, które zawodowo zajmują się obrotem nieruchomościami.


Last but not least. Bardzo często inwestycje w nieruchomości są porównywane do lokat bankowych. Nie jest do do końca słuszne porównanie. Posiadając atrakcyjną nieruchomość zarabiasz tak naprawdę podwójnie: na jej wzroście w czasie oraz na generowanych przychodach. Lokata bankowa nie jest w stanie generować odsetek na takim samym poziomie na przestrzeni np. 10 lat, bo nie zawsze można ją odnowić na tych samych warunkach.


Warto zauważyć, że przychody generowane przez nieruchomości generowane są w krótszych odstępach czasu niż na lokacie (wypłata w regularnych odstępach czasu),co sprawia że wielokrotnie są samospłacającą się inwestycją. Dlatego też nie jest konieczne inwestowanie 100% kapitału gotówką – nawet jeśli posiadasz taką możliwość. Przy dobrze dobranej nieruchomości i najmie miesięczny czynsz, będzie dużo większy niż rata kredytu.


W skrócie: nie interesują Cię żadne wahania indeksów, odczyty ekonomiczne z innych części świata, spadki na innych giełdach – zarabiasz stricte na posiadanej nieruchomości. Obecnie możliwe jest wynajęcie nieruchomości nawet na 5 lat z zapewnionym z góry dochodem.


agencja nieruchomości

  Co zyskujesz współpracując z naszą firma?


 • - dostęp do atrakcyjnych mieszkań pod wynajem z rynku pierwotnego i wtórnego,
 • - fachowe doradztwo w zakresie kupna, sprzedaży i wynajmu nieruchomości, od praktyków handlu nieruchomościami, ,
 • - możliwość wynajęcia mieszkania przez naszą firmę (usługa poszukiwania najemcy), ,
 • - możliwość zakupu mieszkań razem z dotychczasowym najemcą, ,
 • - możliwość szybkiej sprzedaży mieszkania pod konkretne projekty biznesowe,

  • Ponadto na indywidualnym spotkaniu dowiesz się:


 • dlaczego niska płynność inwestycji w nieruchomości to akademicki mit?
 • prowadzimy sprzedaż i wynajem mieszkań i lokali komercyjnych od deweloperów
 • doradzamy klientom w doborze atrakcyjnych pod wynajem nieruchomości dla studentów, obcokrajowców oraz osób pracujących,
 • dowiesz się: jak zarobić 20 000 zł w ciągu roku na nieruchomości,
 • jakich najemców najlepiej wyszukiwać na nieruchomości aby nie było na nich rotacji,
 • czy możliwe jest osiągnięcie 100 000 zł zysku z pojedynczej nieruchomości w ciągu 2 lat?
 • jakie są najczęściej popełniane błędy w obrocie nieruchomościami?
 • jak uniknąć strat pieniędzy w wynajmie i w transakcjach na rynku nieruchomości,
 • jak zautomatyzować najem i zapewnić sobie stabilny, przewidywalny dochód na najbliższe lata,


 • Jako jedna z nielicznych firm na rynku zapewniamy możliwość stałego doboru najemców i zajmowaniem się nieruchomością.

  Chciałbyś zainwestować w sprawdzoną nieruchomość we Wrocławiu? Interesuje Cię zakup mieszkania pod wynajem i zależy Ci na współpracy ze sprawdzonym i doświadczonym doradcą? Zadzwoń pod numer 604-978-704 lub wypełnij formularz w dziale kontakt - wyszukamy dla Ciebie odpowiednią nieruchomość.
  Polecamy również: Apartamenty na sprzedaż
  Polecamy również
  rynek-nieruchomości Rynek
  nieruchomości

  Kredyty Wrocław
  Apartamenty
  Wrocław  Kredyty Wrocław Kredyty
  Wrocław


  Sprzedaj szybko nieruchomość Szybka sprzedaż mieszkania