Jak działa i pracuje pośrednik nieruchomości?pośrednik nieruchomości

Pośrednik w obrocie nieruchomościami – podstawy.


Pośrednik nieruchomości to przedsiębiorca, który zawodowo zajmuje się zbieraniem, analizowaniem i przesyłaniem informacji o nabywcach i zbywcach domów, mieszkań i działek. Za pośredniczenie w procesie sprzedaży przysługuje mu prowizja od jednej lub obu stron transakcji (w zależności kogo reprezentuje). Zawód pośrednika należy do tzw zawodów regulowanych a jego szczegóły określa Ustawa o gospodarce nieruchomościami.


W poniższym artykule opisujemy szczegółowo pracę i zarobki pośrednika w obrocie nieruchomościami wraz z omówieniem najczęściej zadawanych przez Państwa pytań. Znajda w nim Państwo odpowiedzi i porady na kluczowe zagadnienia związane z pracą pośrednika nieruchomości oraz samej współpracy z agencją nieruchomości. Zawód pośrednia nieruchomości jest zawodem stosunkowo nowym wokół którego krąży wiele nie do końca trafnych opinie.


W Polsce pośrednikiem może być osoba prowadząca działalność gospodarczą. Szczegóły współpracy z pośrednikiem określa umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Umowa z pośrednikiem nieruchomości wymaga formy pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności. Jednocześnie pośrednik powinien posiadać ubezpieczenie OC dotyczące jego działalności . Kopia dokumentu ubezpieczenia, aktualnego na dzień zawarcia umowy pośrednictwa stanowi załącznik do tej umowy .


Klient korzystając z usług pośrednika nieruchomości ma prawo oczekiwać:
 • indywidualnej obsługi,
 • dużej komunikatywności,
 • zaangażowania w pracę nad zleceniem,
 • przekazywania informacji mogących mieć wpływ na transakcję,
 • współpracę od momentu przyjęcia zlecenia aż do przekazania kluczy od nieruchomości,


 • Ile zarabia pośrednik w obrocie nieruchomościami?

  Prowizja pośrednika nieruchomości jest zapisana w dokumencie o nazwie umowa w pośrednictwie w obrocie nieruchomościami.


  Na rynku to wartość między 1,5% a 4% (liczone od ceny transakcyjnej na akcie notarialnym) w zależności od typu zlecenia i rodzaju nieruchomości będącej przedmiotem handlu. Moment płatności (najczęściej umowa przedwstępna) również jest opisany w tym dokumencie.


  Jej dokładną wysokość warto ustalić przed rozpoczęciem współpracy z biurem nieruchomości. Jeśli będziesz chciał połączyć transakcje miedzy sobą (np sprzedać nieruchomość żeby kupić inną - możesz liczyć na niższe stawki niż za zwykłe zlecenie na rynku).


  Większa prowizja jest naliczana w sytuacji kiedy pośrednik sprzedaje drogie nieruchomości lub kiedy transakcja wymaga dużego zaangażowania i nakładu pracy (np skomplikowane sprawy spadkowe, ekskluzywne domy na sprzedaż wymagające długiego specjalistycznego marketingu i reklamy). Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Prowizja pośrednika nieruchomości.  Jak współpracować z biurem nieruchomości?  Przede wszystkim zasięgnij opinii i poszukaj osób z rekomendacji. Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami jest zawodem bardzo pracochłonnym dlatego najlepiej umówić się na spotkanie z wyprzedzeniem i uprzedzić jakiego rodzaju transakcję chciałbyś przeprowadzić.


  Jest to szczególnie ważne kiedy szukasz nieruchomości które rzadko występują na rynku lub kiedy szukasz np tanich mieszkań pod wynajem (większość ofert z portali jest nieaktualna i trudno znaleźć mieszkanie, które będzie można obejrzeć od razu).


  Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość przygotuj niezbędne dokumenty związane z przyszłą transakcją. Do najczęściej wymaganych należą:


 • podstawa nabycia (dokument na podstawie którego jesteś właścicielem),
 • dokumenty potwierdzające brak zaległości na czynszu i opłatach administracyjnych,
 • dokument potwierdzający --> brak zameldowanych osób na nieruchomości <--- zamiast zaświadczenia że właściciel się wymeldował.
 • dokumenty potwierdzające zapłatę podatku od nieruchomości.

  Analogicznie jak w przypadku kupna współpracę powinieneś rozpocząć współpracę od podpisania dokumentu (umowy pośrednictwa), który reguluje zakres obowiązków oraz ich czas przez pośrednika.


  Współpraca z agencją - na co uważać?


  Decydując się na współpracę z pośrednikiem wybieraj doświadczone biura działające na rynku od lat – najlepiej na podstawie polecenia i referencji. Doświadczony pośrednik bardzo często ma w firmie dużą bazę stałych klientów oraz rozbudowany marketing dzięki czemu jest w stanie szybko przeprowadzić transakcję z wiarygodnymi klientami.

  Wielkość firmy i liczba agentów w niej pracujących nie ma obecnie praktycznie żadnego znaczenia. Co więcej - mniejsze biura zapewnią Ci to na czym najbardziej zależy klientom, czyli indywidualną obsługę na poziomie.  Po drugie zwróć uwagę na konstrukcje umowy pośrednictwa, a ściślej:
 • ile wynosi prowizja pośrednika? (na rynku jest duża dysproporcja – na poszczególnej nieruchomości różnica może wynieść nawet 2%).
 • na jaki czas zawarta jest umowa?
 • czy umowa jest zawarta w trybie wyłączności czy jest umową otwartą?
 • czy za zerwanie umowy grożą Ci sankcje finansowe lub kary umowne?

 • Współpraca z agencją nieruchomości - prawdy i mity.


  Mieszkanie drożej sprzedam sam - bo nie trzeba płacić prowizji.

  Fałsz. Finalna cena sprzedawanej nieruchomości zależy przede wszystkim od motywacji którą posługuje się sprzedający przy transakcji oraz sposobu w jaki zostanie zaprezentowana potencjalnym klientom.


  Osoba, która prywatnie sprzedaje nieruchomość najczęściej wzoruje się na podobnych ogłoszeniach z okolicy, które publikuje portal nieruchomości, ale jednocześnie podczas negocjacji opuszcza cenę ponad 10% (chociaż pośrednik mógłby sprzedać jego ofertę drożej nawet uwzględniając swoją prowizję).

  W obecnym marketing nieruchomości jest wiele sposobów na atrakcyjne pokazanie oferty (zobacz: przykładowe ogłoszenie (Nieruchomości luksusowe - willa na sprzedaż) począwszy od okolicy, poprzez budynek i jego wnętrze).


  Co więcej – doświadczony pośrednik po szczegółowym zapoznaniu się z nieruchomością potrafi nie tylko oszacować za ile ją sprzeda ale również wskazać na jakie elementy zwróci uwagę potencjalny klient. Pozwala mu to na szczegółowe przygotowanie nieruchomości jeszcze przed reklamą w internecie. Wie również jakie portale nieruchomości będę najskuteczniejsze w promocji mieszkania w sieci.


  Dla klienta to dodatkowa korzyść bo nie musi za to płacić dodatkowych pieniędzy, które musiałby wydać, składając zlecenie do zewnętrznej firmy zajmującej się dekoracją wnętrz lub usługą o nazwie home staging.


  0% prowizji – kupujący nie płaci prowizji. Oferty bez prowizji pośrednika.

  Fałsz.To jedno z większych przekłamań z branży. W ofertach 0% prowizji od kupującego prowizja najczęściej doliczona jest do ceny mieszkania więc kupujący i tak ją płaci. Tak naprawdę tego typu oferty są droższe bo od wyższej ceny transakcyjnej kupujący ponosi również wyższe koszty notarialne.

  Dosyć łatwo wypatrzyć jak złudny jest to mechanizm – wystarczy że zlecisz poszukiwania nieruchomości takiej firmie – zostaniesz poinformowany że za kupno mieszkania/domu i jego poszukiwania jest jednak pobierana prowizja.


  Mieszkania deweloperskie są tańsze niż z rynku wtórnego od agencji.

  Fałsz. Jeszcze kilka lat temu rzeczywiście tak było. Obecnie wraz z wzrostem popytu na mieszkania ceny mieszkań z rynku pierwotnego przekroczyły poziomy cen mieszkań z rynku wtórnego. Zarówno kawalerki jak i mieszkania dwupokojowe są dużo droższe od odpowiedników na rynku wtórnym. Pozornie są tańszymi mieszkaniami w zakupie (brak opłat pośrednika, podatku od czynności cywilno prawnych oraz niższa taksa notarialna), ale jeśli doliczysz do ceny transakcyjnej koszt wykończenia, aranżacji oraz umeblowania – wyjdzie zupełnie inna wartość.


  Co więcej na mieszkaniach z rynku pierwotnego najłatwiej stracić pieniądze wybierając złą ofertę dlatego warto bardzo dokładnie przyjrzeć się lokalizacji i projektowi inwestycji. Ważną kwestią przy analizowaniu mieszkań z rynku pierwotnego jest również zbadanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w tym linku.  Umowa na wyłączność jest niekorzystna dla sprzedającego.

  Prawda i fałsz. Sama idea oferty na wyłączność jest ok, gdyż daje największą swobodę działań pośrednikowi i a oferty promowane w tym modelu sprzedają się drożej. Przy ofertach na wyłączność pośrednik bardziej angażuje się w marketing, prezentacje negocjacje i ustalenie finalnej ceny niż w przypadku ofert powielanych niepotrzebnie kilkukrotnie na portalach (niestety często z zupełnie innymi zdjęciami, cenami i nazwami ulic). Problemem są natomiast zamknięte umowy (tzn zawarte np. na rok) za których przerwanie naliczane są sankcje sprzedającemu. W tym przypadku sprzedający ryzykuje związanie się tylko z jedną firmą.


  Reasumując – jeśli zależy Ci na sprzedaży nieruchomości , przez dobrego pośrednika za dobrą cenę – wyłączność jest ok , pod warunkiem że zostanie jasno sprecyzowana i określona w umowie.


  Jest to jednocześnie najbardziej komfortowy i wygodny model współpracy z agencją nieruchomości – zwłaszcza jeśli zdasz klucze od nieruchomości do firmy w celu organizowania wszystkich spotkań z klientami.  Współpracując z pośrednikiem nieruchomości szybciej przeprowadza się transakcję.
  Prawda. Wynika to z prostego faktu iż agencje stale współpracują z :
 • doradcami kredytowymi,
 • kancelariami notarialnymi,
 • architektami wnętrz i firmami budowlanymi,
 • Pośrednik nieruchomości ma duże doświadczenie w przygotowaniu transakcji oraz dokumentów potrzebnych do jej przeprowadzenia. Potrafi również w szybszym czasie sprzedać nieruchomość lub znaleźć atrakcyjne mieszkanie/dom dla klienta.


  Obecnie wiele agencji oferuje kompleksowe usługi (począwszy od zakupu/sprzedaży aż po zarządzanie najmem) stąd z ich usług korzystają bardzo często przedsiębiorcy oraz osoby pracujące za granicą.


  Ludzie nie kupują mieszkań przez agencje bo tak jest taniej.

  Fałsz. Głównym motywem dla którego klienci korzystają z agencji nieruchomości jest chęć bezpiecznego zakupu mieszkania oraz oszczędność czasu ( klienci wolą zlecić usługę zewnętrznej firmie). Tak naprawdę praktycznie każda osoba liczy się z zapłatą prowizji rzędu 2% przygotowując się do transakcji na rynku nieruchomości w dużym mieście.
  pośrednik nieruchomości

  Sprzedaż i wynajem mieszkań – Wrocław, Poznań, Warszawa. Jeśli planujesz aktualnie sprzedaż lub wynajem mieszkania – zapraszamy Cię do współpracy z naszą firmą. Na rynku działamy od 2009 roku, dotychczas przeprowadziliśmy ponad 200 transakcji na lokalnym i krajowym rynku. Przeprowadzamy transakcje sprzedaży i wynajmu mieszkań/domów, poszukując jednocześnie innych nieruchomości dla naszych klientów. Wspólnie z klientami opracowujemy wnętrza mieszkań tak, aby prezentowały się atrakcyjnie w internecie. Wszystkie prezentacje przeprowadzamy po uprzednim ustaleniu terminów prezentacji i spotkań.

  Co możemy Ci zaproponować w ramach naszych usług?
 • partnerską formę współpracy,
 • efektywny marketing oparty na wieloletnim doświadczeniu,
 • bardzo dobrą znajomość branży i możliwość dostosowania
 • sprzedaży nieruchomości do
 • sprzedaży,pomoc przy transakcji (obecność u notariusza, przekazanie nieruchomości).atrakcyjne stawki prowizyjne.prezentacje w dogodnych dla Państwa – terminach,
 • zarządzanie najmem wielu mieszkań (wynajmujemy nieruchomości naszych klientów),

 • Szczegółowe informacje uzyskają Państwo pod telefonem: +48-604-978-704.
  • Najpopopularniejsze w serwisie: 

  inwestowanie w nieruchomości                  apartamenty                          prowizja pośrednika nieruchomości
   Inwestowanie 
  w nieruchomości 2019
           Prowizja pośrednia nieruchomosci 2019       Nieruchomości luksusowe Wrocław